You are currently viewing Ile kosztuje fotowoltaika

Ile kosztuje fotowoltaika

  • Post category:fotowoltaika

Fotowoltaika długo cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na często wysokie dopłaty do takich instalacji z różnego rodzaju funduszy. Obecnie pojawiają się wątpliwości co do opłacalności takich instalacji. Warto pamiętać jednak, że jest to inwestycja na długie lata, wręcz – na dekady. A dopłaty nie przestały całkowicie funkcjonować. Ponadto – bardzo istotne w przypadku instalacji fotowoltaicznych, często połączonych także z innymi w integralny system, to, że są to instalacje uniezależniające od zewnętrznych dostawców mediów typu: prąd, ogrzewanie itp. 

Inwestycje w fotowoltaikę, jak również w inne źródła energii odnawialnej, prawdopodobnie zawsze będą miały zatem swoje plusy. Fotowoltaika to rozwiązanie długotrwałe i możliwe do zastosowania coraz częściej nie tylko w przypadku domków jednorodzinnych, czy też fotowoltaicznych farm. Wszystko zależy naturalnie od wielu czynników. Fotowoltaika jako źródło zasilania np. dla nowoczesnego ogrzewania na podczerwień to często instalacje w wersji „mikro”, zajmujące stosunkowo niewielką powierzchnię. 

Fotowoltaika koszt ostateczny

Ostateczne koszty fotowoltaiki uzależnione są przede wszystkim od indywidualnego zapotrzebowania na energię. Z fotowoltaiki korzystać mogą zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa. Oczywiście koszty takiej instalacji będą kalkulowane w zupełnie różny sposób, w zależności od podmiotu, jakim jest dany klient. Niemniej, nadal bardzo istotną kwestią jest to, że sama, jednorazowa inwestycja, jaką jest inwestycja w fotowoltaikę, to inwestycja na tak długi czas, że koszt ten należy podzielić przez kolejne dekady korzystania z takiego systemu. Fotowoltaika może zatem nie kusić ceną w porównaniu z aktualnymi miesięcznymi rachunkami za prąd, jednak w dłuższej perspektywie – zazwyczaj jest to bardzo opłacalne. Aby obliczyć realny koszt Twojej instalacji fotowoltaicznej, koniecznie skontaktuj się z dostawcą tego rozwiązania, jak sunlike.eu, dzięki czemu profesjonaliści wezmą pod uwagę wszystkie parametry oraz potrzeby związane z jej montażem właśnie u Ciebie. 

Ile kosztuje fotowoltaika – rachunki

Obecnie, ze względu na zmianę przepisów, osoby decydujące się na fotowoltaikę płacą nie tylko za jej montaż, ale również otrzymują rachunki. Biorąc pod uwagę obecne ceny energii elektrycznej, nadal rozwiązanie takie często kalkuluje się. Wystarczy porównać wysokość rachunków za energię z tradycyjnych źródeł, z tymi, jakie wystawiane są w przypadku posiadania przez konsumenta paneli fotowoltaicznych. Właściciele instalacji PV w niektórych przypadkach dostają nawet o 90% niższe rachunki! Nie ulega więc wątpliwości, że fotowoltaika wciąż pozostaje rozwiązaniem godnym rozważenia. 

Jeżeli chodzi o inwestycję w fotowoltaikę – w każdym przypadku najlepiej skonsultować się z doświadczonym zespołem sunlike.eu. Chętnie pomożemy dobrać i wycenić odpowiedni rodzaj paneli, ich liczbę, określić ich lokalizację itp. Jeżeli chodzi o rachunki, to obecnie, w zależności od typu instalacji fotowoltaicznej możesz ewentualnie płacić bardzo niskie rachunki albo wręcz otrzymać zwrot pieniędzy. To jedna z istotnych kwestii finansowych, o jakie pytają potencjalnie zainteresowani fotowoltaiką. 

Twoja inwestycja w fotowoltaikę a zwrot kosztów

Do niedawna oczywiste było, że nadwyżki prądu wyprodukowanego przez panele można było odsprzedać. W przypadku nowych przepisów ze strony laików w tej dziedzinie pojawiają się pytania i wątpliwości. Tymczasem, jeżeli chodzi o odsprzedawanie zapasów – nadal ono funkcjonuje. W związku z tym warto brać je pod uwagę w perspektywie zwrotu kosztów instalacji. Zasadniczo zmieniło się jednak to, że cena takiego odkupu jest niższa, niż kilka lat temu. Również dlatego inwestycje w fotowoltaikę „zwracają się” po prostu nieco wolniej. Nie zmienia to faktu, że panele wciąż są atrakcyjną alternatywą dla elektrowni działających na masową skalę, zwłaszcza w niepewnych czasach być może dużo bardziej narażonych na awarie, nie tylko te samoistne. 

System net-billing

To system, za którego pomocą można obliczyć płatności za energię elektryczną, także w przypadku fotowoltaiki. Jest to stosunkowo nowe narzędzie, które dla osób mających z nim styczność po raz pierwszy może nie być całkowicie intuicyjne, pomimo deklaracji na jednej z rządowych stron, że jest to system „prosty” i „nieabsorbujący”. Dostawcy rozwiązań z zakresu energii elektrycznej, takich jak m.in. fotowoltaika, z przyczyn oczywistych szybko musieli zapoznać się net-billingiem, dzięki czemu kontaktując się z nami za pośrednictwem witryny sunlike.eu, aby dowiedzieć się jaki, w przypadku instalacji typu fotowoltaika koszt energii dotyczyłby właśnie Ciebie. Jest to zależne nie tylko od mocy samych paneli, ale także m.in. od:

  • rodzaju podłoża, na jakim panele są montowane
  • usytuowania/lokalizacji konkretnych paneli
  • realnego zapotrzebowania na prąd
  • itp. 

Jeżeli zatem rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej, lub fotowoltaicznej w powiązaniu z instalacją grzewczą, to koszt takiego przedsięwzięcia należy oszacować/wyliczyć zawsze indywidualnie.