You are currently viewing Ile kosztuje rekuperacja?

Ile kosztuje rekuperacja?

Jakość atmosfery ma ogromny wpływ na Twoje życie – oddziałuje na zdrowie, samopoczucie i odczuwany komfort. Warto więc zatroszczyć się o to, by oddychać czystym powietrzem. Może być to jednak utrudnione ze względu na zanieczyszczenia z pozyskiwania energii tradycyjnym opałem. Dlatego coraz popularniejsza staje się rekuperacja. Czym ona jest oraz od czego zależy jej cena i koszt użytkowania?

Rekuperacja – co to?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie teraz pytanie, co to jest rekuperacja? Najprościej można ją określić jako wentylację z odzyskiwaniem ciepła. Różni się ona jednak od tradycyjnych sposobów grawitacyjnych, które polegają na zasysaniu powietrza w ciągach wytwarzanych przez kominy. W przypadku rekuperacji mamy do czynienia z wentylacją mechaniczną. Ruch powietrza jest efektem działania specjalnego urządzenia, które nosi nazwę rekuperatora. To właśnie ono usuwa z pomieszczeń ogrzane, wilgotne i nasycone dwutlenkiem węgla powietrze, by następnie odzyskać z niego ciepło i wykorzystać je do dalszego podnoszenia temperatury w pokoju. Tradycyjna wentylacja pozwala co prawda na odświeżenie powietrza we wnętrzu, jednak nie jest ona w stanie go ogrzać. Odpowiadając na pytanie, czym jest rekuperacja, można więc powiedzieć, że to nowoczesna i ekologiczna wentylacja, która rozwiązuje też problemy związane z ogrzewaniem.

Dlaczego warto inwestować w rekuperację?

Zainwestowanie w rekuperację niesie ze sobą wiele korzyści, których nie jest w stanie zapewnić tradycyjna wentylacja. Przede wszystkim pozwala na doskonałe oczyszczenie powietrza w budynku i podniesienie jego jakości. Jest to ważne, zwłaszcza zimą, gdy zwiększa się poziom zanieczyszczeń w atmosferze ze względu na zwiększone spalanie opałów. Rekuperacja to także świetny sposób na oszczędności, ponieważ pozwala na odzyskanie aż do 80% ciepła z powietrza. Jest ono potem wykorzystywane przez system do dalszego ogrzewania pomieszczeń. Na dodatek rekuperator nie wpuszcza do pokoju masy zimnego powietrza z zewnątrz, którego temperaturę trzeba potem podnieść. Przekłada się to na realne oszczędności w domowym budżecie. Rekuperacja to także ekologiczny system ogrzewania, dzięki któremu zmniejsza się eksploatacja zasobów naszej planety oraz mniej zanieczyszczeń dostaje się do atmosfery. Dzieje się tak, ponieważ ogrzewając dom ciepłem uzyskanym z wentylacji, nie musisz już produkować go, na przykład poprzez spalanie węgla.

Rekuperacja – od czego zależy cena?

Często pojawiają się pytania, od czego zależy cena rekuperacji. Wyceny dokonuje się na podstawie wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest wielkość budynku, w którym urządzenie ma pracować nad wentylacją powietrza. Im większa powierzchnia, tym bardziej wydajny musi być rekuperator. Instalacja systemu zazwyczaj oznacza wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja, która w przyszłości będzie się zwracać niższymi rachunkami za ogrzewanie oraz lepszym stanem zdrowia. 

W koszt rekuperacji zazwyczaj wchodzą środki przeznaczone na zakup urządzenia, praca osób instalujących systemy w domu oraz dokładne wyliczenia tego, jakie jest zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne w danym budynku. Pamiętaj jednak, że zdrowie i oddychanie czystym powietrzem, pozbawionym roztoczy, zanieczyszczeń oraz kurzu jest bezcenne. W kosztach i cenie rekuperacji zawierają się więc liczne korzyści płynące z jej pracy.

Jakie oszczędności daje rekuperacja?

Wentylacja przy pomocy rekuperatora to sposób na rozprowadzenie świeżego powietrza w budynku, ogrzanie go oraz na… atrakcyjne oszczędności. Niektórzy szacują, że rekuperacja pozwala miesięcznie obniżyć rachunki nawet o 30%. Ma to związek właśnie z faktem, że pozwala ona na odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego z pomieszczeń i na ponowne wykorzystanie go w celu regulacji temperatury. 

Rekuperacja to skuteczny sposób na to, by uniknąć strat ciepła w gospodarstwie domowym, które zazwyczaj sięgają nawet aż kilkudziesięciu procent. Rekuperacja pozwala zniwelować te straty, a co za tym idzie – zaoszczędzić pieniądze, które wydawane były na ogrzewanie powietrza, które następnie uciekało przez dach, wentylację czy fundamenty. Szacuje się, że koszty poboru prądu i pracy urządzenia nie są wyższe niż oszczędności, jakie dzięki niemu można osiągnąć, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Czym jest więc rekuperacja, biorąc po uwagę wszystkie jej zalety? Nowoczesnym systemem, który pozwala na osiągnięcie równocześnie wielu korzyści. Nie tylko oczyszcza powietrze w budynku, ale także odzyskuje z niego ciepło, co przekłada się na oszczędności związane z ogrzewaniem. To nowoczesna, wydajna i ekologiczna technologia, która poprawi komfort życia każdej rodziny. Skontaktuj się z naszą firmą, by dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest rekuperacja, jaka jest jej cena i koszt jej działania. Możesz zamówić wycenę instalacji systemu w swoim domu.