You are currently viewing Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Chociaż taka pompa jest znacznie tańszym i jednocześnie ekologicznym źródłem ciepła niż większość tradycyjnych metod ogrzewania, to nadal pamiętać warto, że zużywa ona pewną ilość energii elektrycznej. Ile to jest dokładnie? Obecnie, mając na rynku liczne rozwiązania z zakresu ogrzewania pomieszczeń, wiele osób chętnie porównuje ich ceny w poszukiwaniu najkorzystniejszego rozwiązania. Dla dużej części z nich ważną kwestią jest obniżenie kosztów za ogrzewanie domu, dla nich priorytetem są względy ekologiczne. 

Pompa ciepła – ile zużywa prądu i z jakich źródeł najlepiej go pozyskiwać, aby tanio i ekologicznie ogrzewać dom? Można próbować bazować na pewnych ogólnych danych na ten temat. W rzeczywistości jednak ostateczne zużycie w indywidualnych przypadkach to zdecydowanie bardziej złożona sprawa, która zależy między innymi od takich czynników jak ilość domowników oraz wielkość domu. 

Pompa ciepła – zużycie prądu

Powszechnie można znaleźć informacje mówiące np., że pompa w okresie grzewczym zużywa przeciętnie ilość energii określoną poprzez pewne „widełki”. Nie zamierzamy tego kwestionować, jednak na ostateczne zużycie w każdym konkretnym przypadku wpływa wiele elementów. Najważniejsze z nich to:

  • kubatura ogrzewanych pomieszczeń (w sumie)
  • poziom docieplenia budynku
  • model oraz moc samej pompy
  • konkretne źródło ciepła, z którego jest ono pobierane
  • rzeczywiste temperatury panujące na zewnątrz
  • itd.

Trudno zatem podać jednoznacznie zużycie prądu przez pompy ciepła sztywno – w każdej lokalizacji i w każdym sezonie. 

Jeżeli posiadasz instalację fotowoltaiczną i np. dysponujesz nadwyżkami energii, to montaż pompy będzie dla Ciebie najatrakcyjniejszym pod względem ekonomicznym rozwiązaniem. Obecnie ze względu na zmianę przepisów dotyczących systemu rozliczania wyprodukowanej energii, opłacalność fotowoltaiki nieco spadła względem poprzednich lat. warto jednak mieć na uwadze, że w obliczu dużych wzrostów cen prądów, wciąż jest ona rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, a jednocześnie (i przede wszystkim) – zapewniającym niezależność od zewnętrznych dostawców energii. 

Nowoczesna pompa ciepła – ile zużywa prądu?

Pompy, podobnie jak wszelkie inne współcześnie stosowane urządzenia, zyskują coraz nowsze oblicza oraz funkcje. Są także projektowane w ten sposób, aby uzyskiwać coraz więcej ciepła przy możliwie niskim zużyciu prądu. Dobrej jakości pompy wyposażone są m.in. w wytrysk pary (który zapewnia technologia EVI) a także, co ważne, mogą współpracować z innymi systemami grzewczymi. 

Jeżeli zatem nadal masz wątpliwości co do tego, czy pompa ciepła jest rozwiązaniem dla Ciebie, możesz zdecydować się na nią jako na tylko jeden element większej, złożonej instalacji. Masz wówczas także możliwość sprawdzenia empirycznie kwestii tego, ile tak naprawdę prądu to urządzenie zużywa. Najlepsze pompy na rynku radzą sobie nawet z bardzo niskimi temperaturami, przekraczającymi -25°C. Możesz zatem zdecydować się na pompę nawet wówczas, kiedy obawiasz się naprawdę srogich mrozów. Bez względu na to, czy korzystasz z fotowoltaiki, czy może z innych źródeł energii, pompa zapewne będzie znacząco tańsza, niż innego rodzaju ogrzewanie elektryczne. 

Czy pompa ciepła to ekonomiczne rozwiązanie właśnie dla mnie?

Prawdopodobnie tak. Pomimo zmieniających się na przestrzeni czasu cen energii elektrycznej pompa zużywa jej po prostu mniej, niż elektryczne grzejniki itp. jeżeli inne surowce drożeją w tempie geometrycznym, to pompa na prąd nadal pozostanie dla nich ogrzewaniem konkurencyjnym. To, czy i jaką pompę zainstalować w swoim domu, zależy także od takich czynników jak:

  • odpowiednie źródło ciepła dla pompy
  • optymalne miejsce na jej montaż
  • to, czy pompa ma być jedynym źródłem ogrzewania budynku
  • itp.

Jak już zostało wspomniane wyżej, w przypadku sprzętu typu pompa ciepła zużycie prądu bardzo rzadko nie kalkuluje się w stosunku do alternatywnych rozwiązań z tego zakresu. Sama pompa nie jest urządzeniem o tak dużych gabarytach, w stosunku do ogrzewanego budynku, aby konieczne było wygospodarowanie relatywnie dużej przestrzeni pod nią. Urządzenie wyglądem bardzo przypomina popularne klimatyzatory. Ponadto pompa taka nie tylko grzeje, ale również – ma możliwość chłodzenia pomieszczeń. Można zatem śmiało stosować pompy ciepła do różnorodnych celów, w zależności od pogody. 

Ciepło i ekologicznie

Bez względu na to, ile tak naprawdę prądu zużywa to urządzenie, zawsze jest ono znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem niż spalanie surowców typu węgiel, pellet czy gaz itp. Jeżeli zatem to, czym ogrzewasz nie ma skrajnego wpływu na twój roczny budżet, to zdecydowanie warto postawić na pompę ciepła właśnie z innych, niż finansowe względów, pamiętając przy tym, że zazwyczaj wiążą się z tym także oszczędności w domowym budżecie. Za montażem pompy przemawia zatem szereg racjonalnych argumentów. 

Jeżeli zatem rozważasz zakup i montaż takiej pompy – najlepiej od razu skontaktuj się z profesjonalnym i doświadczonym dostawcą usług tego typu, np. poprzez witrynę sunlike.eu. Mamy duże doświadczenie w dobieraniu odpowiednich rozwiązań z zakresu zarówno pomp, jak i fotowoltaiki, która bardzo dobrze harmonizuje z tego rodzaju rozwiązaniami.