You are currently viewing Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Obecnie mamy do wyboru szeroki wachlarz metod ogrzewania budynków. Obok tradycyjnego węgla spalane są w tym celu np. gaz lub pellet, stosowane są również coraz popularniejsze pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne itd. Podczerwień to stosunkowo nowa, nawet wobec wymienionych przed chwilą, metoda zapewniania sobie ciepła w domu. Warto pamiętać przy tym, że ogrzewanie tego rodzaju nie ogrzewa powietrza w pomieszczeniu, ale jego sposób działania opiera się na zupełnie innych, niż w pozostałych przypadkach, zasadach. 

Ogrzewanie podczerwienią, które również angażuje nieco energii elektrycznej, sprawia, że ciepło jest odczuwane przez osoby znajdujące się w ogrzewanych tą metodą pomieszczeniach. Ciepło dociera również do znajdujących się w tych pomieszczeniach fizycznych obiektów. Zasada działania ogrzewania za pomocą tzw. podczerwieni jest zatem zupełnie różna od ogrzewania tzw. tradycyjnego, czyli choćby wymienionymi powyżej sposobami. 

Jakie zalety ma ogrzewanie podczerwienią?

Przede wszystkim jest to, obok popularnych pomp ciepła, jedna z najbardziej ekonomicznych form ogrzewania wnętrz dostępnych obecnie na rynku. Aby poczuć ciepło pochodzące z takiej instalacji wystarczy zaledwie kilka minut. Biorąc pod uwagę, że ciepło z niej płynące nie jest generowane na całe pomieszczenie, ale de facto jednie na wspomniane już wcześniej: obiekty i osoby, generuje to również niższe koszty zużycia pobieranej do tego energii, niż w przypadku konieczności ogrzania także powietrza. 

Ogrzewanie podłogowe, w tym ogrzewanie podłogowe na podczerwień, jest coraz chętniej wybieraną formą ogrzewania. Specjalistyczna i nadzwyczaj cienka folia Sunlike, wyposażona w niezwykle cienkie elektrody, pozwala na montaż tego rodzaju ogrzewania bez szczególnego podnoszenia poziomu samej podłogi itp. Folia pozwala zatem na zaoszczędzenie energii, nieco przestrzeni itp. Wskazówki dotyczące właściwego układania folii Sunlike znajdziesz naturalnie w witrynie sunlike.pl. Warto zapoznać się z nimi niezależnie od tego, czy zamierzacie układać folię samodzielnie, czy też wynajmiecie w tym celu specjalistę. 

Ogrzewanie na podczerwień jak działa

Oprócz tego, że ogrzewa jedynie obiekty, a nie powietrze, warto zapoznać się także z innymi kwestiami dotyczącymi samego działania ogrzewania Sunlike.

Sunlike to nie tylko folia łatwa do montażu np. w strukturze podłogi, ale także charakterystyczne panele ścienne, generujące ciepło. Ciepło pochodzące z folii albo z innych elementów na podczerwień, wnika w ciało ludzkie, albo np. domowych pupili, z każdej strony na głębokość około 8 cm. 

Pojawia się tutaj m.in. kwestia tego, czy promieniowanie podczerwone jest zdrowe dla ludzi i zwierząt. Otóż ogrzewanie na podczerwień jest całkowicie bezpieczne i zdrowe, co więcej – może bardzo korzystnie wpływać na stan ludzkiego organizmu oraz samopoczucie. Taki rodzaj ogrzewania rekomendowany jest m.in. alergikom, reumatykom i nie tylko. Powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą podczerwieni nie zmienia pod jej wpływem swojej wilgotności, oraz innych parametrów, jako takie przecież nawet się nie nagrzewając. Przewodzi jedynie promieniowanie, które zmienia dopiero temperaturę ciał stałych. 

Jaki jeszcze wpływ na organizm ma ogrzewanie podłogowe na podczerwień?

Naturalnie nie tylko ogrzewanie podłogowe, ale także to z montowanych np. na ścianach promienników, oddziałuje na ciało ludzi i zwierząt. Któż z nas nie odczuwał czasami nierównomiernego rozłożenia ciepła w pomieszczeniu? Skutkowało to np. zmarzniętymi stopami, dłońmi albo innymi częściami ciała. 

W przypadku ogrzewania działającego na podstawie podczerwieni ciepło odczuwane jest równomiernie w całym ciele, co daje większe uczucie komfortu niż kiedy powietrze w pomieszczeniu nagrzewa się w sposób niejednolity. 

Biorąc pod uwagę ogrzewanie na podczerwień – jak działa i jakie daje efekty – opcja ta jest zdecydowanie korzystna pod wieloma względami. Ponadto ogrzewanie takie to pojedyncze moduły, proste i tanie w montażu wszędzie tam, gdzie jest dostęp do prądu. Nie wymagają zatem konieczności tworzenia skomplikowanych, złożonych i obszernych instalacji. Moduły dostępne na sunlike.eu to m.in. wysokiej jakości niemieckie promienniki Digital Heat o prostej, eleganckiej, geometrycznej formie, bardzo dobrze wpisujące się w stylistykę nowoczesnych wnętrz. 

Ogrzewanie podczerwienią a fotowoltaika

Na sunlike.eu zamówisz także kompatybilne z oferowanym w tej witrynie ogrzewaniem panele fotowoltaiczne. Razem tworzą one skuteczny, ekonomiczny i przede wszystkim niezależny od zewnętrznych dostawców system w Twoim domu. Dzięki oferowanym na sunlike.eu rozwiązaniom możesz stać się niezależny pod względem energetycznym, grzewczym a nawet – jeśli chodzi o ogrzewanie bieżącej wody. Postaw na nasze metody: ekologiczne, ekonomiczne i skuteczne w jednym!