Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesna technologia, która wykorzystuje promienie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania przedmiotów i powierzchni w pomieszczeniu, zamiast ogrzewania powietrza. Dzięki temu uzyskuje się równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu oraz wysoką efektywność energetyczną.

Jakie są główne zalety ogrzewania na podczerwień?

Efektywność energetyczna

Ogrzewanie na podczerwień zużywa mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki za energię.

Szybkość działania

Promienie podczerwone szybko ogrzewają powierzchnie, dzięki czemu pomieszczenie staje się ciepłe w krótkim czasie.

Jakość powietrza

Ogrzewanie na podczerwień nie powoduje cyrkulacji pyłków i alergenów, co jest korzystne dla alergików i osób z problemami z drogami oddechowymi.

Jakie są miesięczne koszty ogrzewania na podczerwień?

Koszty miesięczne ogrzewania na podczerwień zależą od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, izolacja budynku czy też cena energii elektrycznej w danym regionie. Jednakże, dzięki wysokiej efektywności energetycznej, wiele osób doświadcza obniżenia rachunków za ogrzewanie po przesiadce na systemy na podczerwień.

Przykładowo, dla mieszkania o powierzchni 60 m^2, miesięczne koszty mogą wynieść około 150-300 zł, ale wartość ta może różnić się w zależności od wyżej wymienionych czynników.

Podana stawka nie zawiera opłat dodatkowych zależnych od dostawcy energii* 

Sprawdź jak wybrać grzejnik na podczerwień https://sunlike.eu/blog/jak-wybrac-grzejnik-na-podczerwien-praktyczny-przewodnik/

Podsumowanie

Ogrzewanie na podczerwień jest nie tylko ekologiczną i efektywną energetycznie alternatywą dla tradycyjnych systemów ogrzewania, ale może również przynieść znaczące oszczędności w kosztach miesięcznych. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w tę technologię, warto uwzględnić zarówno korzyści zdrowotne, jak i finansowe.

Sprawdź też nasz artykuł z porównaniem grzejników na podczerwień i tradycyjnego ogrzewania.